Львівщина продовжує нарощувати видобуток вуглеводнів

У Львівській ОДА відбувся круглий стіл «Непрямий вплив видобувної галузі на економіку України». Привітав учасників заступник директора департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА Михайло Грет.

«Основним завданням для нас має стати налагодження конструктивного діалогу та покращення співпраці між владою, громадськістю та видобувними компаніями, з метою напрацювання спільного пошуку ефективних рішень для визначення переваг та викликів що стоять перед нами на шляху до розвитку видобувної галузі», – зазначив він.

Також Михайло Грет розповів про результати ініціатив департаменту, а також актуальні законодавчі зміни у видобувній галузі.

«З ініціативи департаменту з 1 січня 2018 року набрав чинності Закон України згідно з яким частину (5%) щодо рентної плати за користування надрами з видобування вуглеводнів зараховується до місцевих бюджетів. А це означає, що рішення про раціональне використання зарахованих коштів ухвалює місцева влада, яка визначає який із соціальних чи економічних проектів буде більш вдалим з точки зору ефективного використання цих коштів та результативним для розвитку економіки на території певного району, області та країни зокрема.Окрім цього, облдержадміністрація була ініціатором початку «боротьби» із так званими «сплячими ліцензіями»», – зазначив Михайло Грет.

Як він додав, з 1 березня 2018 року прийнято Закон України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі (3096-д), який полегшує процедури для отримання права користування земельними ділянками для підприємств нафтогазового комплексу, запобігає негативним економічним наслідкам, зумовленим недосконалістю порядку надання земельних ділянок для будівництва об’єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин, створює умови для їх надійної та безперебійної експлуатації та забезпечує умови для нарощування видобутку природного газу шляхом поновлення ресурсної бази вуглеводнів.

«Ми розробили дорожню карту і з початку така процедура тривала понад 760 днів, а завдяки прийнятому Закону на сьогодні така процедура триває близько 240 днів», – наголосив керівник департаменту.

Зазначимо, що з 1 січня 2018 року також запроваджено стимулюючі ставки рентної плати на видобуток природного газу із нових свердловин з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до/понад 5000 метрів (крім природного газу, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність) у розмірі 12% та 6% відповідно (Закон України від 07.12.2017 №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році»).

«Серед найважливіших завдань Львівщини і України в цілому є досягнення енергонезалежності, яку можна досягнути збільшивши власний видобуток нафти і газу на максимально прозорих умовах. Варто зазначити, що Львівська область продовжує нарощувати видобуток вуглеводнів (нафти і газу, конденсату), попри те, що в цілому по Україні видобуток природного газу зменшився. Сподіваємось що введення змін сприятиме розвитку видобувної галузі та розвитку економіки нашої держави зокрема», – додав Михайло Грет.

В межах круглого столу презентували звіт Ініціативи Прозорості видобувних галузей. У дослідженні оцінено повний внесок чотирьох галузей в економіку України:

– Добування кам’яного та бурого вугілля;

– Добування сирої нафти та природного газу;

– Добування металевих руд та інших корисних копалин;

– Трубопровідний транспорт (транспортування нафти та природного газу).

«Чому важливо забезпечити прозорість саме у видобувних галузях? А тому, що більшість мінеральних ресурсів є вичерпними і ми повинні стратегічно планувати, щоб забезпечити сталий розвиток, видобуток корисних копалин часто пов’язаний з погіршенням стану навколишнього середовища, і місцеві громади повинні знати, що доходи від розробки покладів біля їхніх осель і податки, сплачені користувачами надр, забезпечують відтворення природи, охорону здоров’я, розбудову інфраструктури. Також видобувні галузі в економіці України відіграють значну роль — їх частка сягає 15% від загального випуску промисловості, до того ж стан видобування суттєво впливає на переробну промисловість, виробництво електроенергії, тепла”- підкреслив голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита.

«Такі обговорення, як сьогодні, мають стати майданчиком для налагодження конструктивного діалогу й комунікації між владою, громадськістю та видобувними компаніями щодо нових викликів даної галузі для економіки України та спільного пошуку ефективних рішень і розробки політик у цій галузі», – зазначила менеджер Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась.

Захід організовано Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини у партнерстві з Департаментом ПЕК та енергозбереження Львівської ОДА в рамках ініціативи ГО «НОВА Енергія» та Асоціації ЕнергоТранспарентність «UAEITI для ефективного управління на місцевому рівні», що реалізується за підтримки уряду Німеччини в рамках проекту «Підтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україні» та фінансується федеральною компанією DeutscheGesellschaftfürInternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Звіт з оцінки непрямого внеску видобувних галузей в економіку України доступний за посиланням.