Офіційна сторінкаЛого

Жовківська районна державна адміністрація
Львівської області

Короткий прогноз розвитку основних шкідників та хвороб сільськогосподарських культур на 2020 рік

Згідно проведених спостережень за фітосанітарним станом с.г. угідь,  навесні поточного року мишоподібні  гризуни значної шкоди посівам сільськогосподарських культур не завдаватимуть. Підвищена чисельність і шкідливість мишей та полівок спостерігатимуться на окремих полях озимих культур, багаторічних трав. А ще – на полях, які прилягають до лісосмуг, або у місцях резервацій – на площах, які не оброблялись по декілька років, на обочинах доріг, схилах гідромеліоративних каналів і у населення.

За прогрівання ґрунту до +12ºС спостерігатиметься активізація і переміщення у верхні його шари дротяників та несправжніх дротяників, личинок хрущів, інших ґрунтовихшкідників.

В посівах просапних, овочевих культур, багаторічних трав шкодитиме гусінь капустяної, городньої, люцернової,інших видів листогризучих совок.

 Скрізь у червні відбуватиметься заляльковування гусені стеблового (кукурудзяного) метелика. Надалі після льоту, метелики відкладатимуть яйця у посівах кукурудзи, хмелю, соняшнику, інших товстостеблих культур.

 На окремих посівах озимих і ярих колосових культур спостерігатиметься відкладання яєць та відродження личинок клопа – шкідливої черепашки, інших видів хлібних клопів. Повсюди можуть розмножуватись та пошкоджувати зерно в колосках злакові попелиці, осередково фітосанітарне значення матимуть трипси, цикадки. Під час наливу зерна триватиме вихід з ґрунту і живлення в колосках жуків хлібної жужелиці (туруна)та хлібних жуків. Скрізь ярим зерновим культурам відчутної шкоди можуть завдати хлібна п’явиця, злакові мухи (гессенська, шведські), хлібні блішки, пильщики, інші фітофаги.

Після випадання дощів наприкінці травня, актуальною на початку червня залишатиметься загроза захворювання зернових культур грибковими хворобами, зокрема, борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою та жовтою іржею, піренофорозом, ринхоспоріозом, кореневими гнилями, які поширені, передусім, в загущених посівах на добрих агрофонах. Вищевказані хвороби та гельмінтоспоріоз, темно-бура й сітчаста плямистості, розвиватимуться в ярих пшениці та ячмені. Розвиток кореневих гнилей призводитиме до осередкового або розсіяного розвитку білоколосості та щуплозерності.

Під час колосіння можливе ураження сприйнятливих, добре розвинутих, загущених посівів зернових культур летучою та іншими видами сажок. За підвищеної вологості і температури повітря 28…30°С на колосках розвиватимуться альтернаріоз, септоріоз, оливкова пліснява, фузаріоз.

            Під час бутонізації – цвітіння гороху відроджуватимуться личинки бульбочкових довгоносиків, які закінчивши розвиток, заляльковуватимуться. Помірно тепла й волога погода сприятиме утворенню численних колоній горохової попелиці, шкідливості гусені листогризучих метеликів. Жуки горохової зернівки активно заселятимуть, живитимуться пилком й пелюстками гороху, відкладатимуть яйця в боби. За сухої спекотної погоди можливе підвищення чисельності й шкідливості горохової плодожерки, акацієвої (бобової) вогнівки, трипсів, клопів, а також розвиток фузаріозного в`янення. За температури 18…25°С і високої вологості повітря в загущених посівах гороху рослини хворітимуть на аскохітоз, пероноспороз, сіру гниль, борошнисту росу.

У посівах сої розвиватимуться й шкодитимуть личинки та жуки бульбочкових довгоносиків, попелиць, місцями – гусінь листокруток, п`ядунів, листогризучих совок, павутинний кліщ, які за сприятливих погодних умов та при відсутності захисних заходів можуть завдати господарсько відчутної шкоди посівам культури. Підвищена вологість і температура 18…26°С сприятимуть поширенню мікоінфекцій, зокрема, аскохітозу, пероноспорозу, альтернаріозу, білої гнилі або склеротиніозу, тощо. За встановлення сухої і теплої погоди можливий розвиток фузаріозного в`янення.

Після підкошування багаторічних трав розвиватимуться й шкодитимуть листковий люцерновий довгоносик, насіннєїди (тихіус, апіон), люцернова товстоніжка, клопи, попелиці, гусінь совок і п`ядунів, інші фітофаги. За умов дощової і теплої погоди в посівах культури прогресуватимуть темно-бура плямистість, антракноз, аскохітоз, інші хвороби.

Під час дозрівання насіння ярого і озимого ріпаків характерним є розвиток шкідників та хвороб, які впливають на формування врожаю. Зокрема, на посівах озимого ріпаку фітосанітарне значення матимуть капустяна стручкова галиця,осередково ріпаковий пильщик,хрестоцвіті клопи, попелиця, білани. На ярому ріпаку розвиватимуться ріпаковий квіткоїд, прихованохоботники, хрестоцвіті клопи, попелиці, осередково білани, пильщик, листогризучі совки. За підвищеної вологості у вигляді опадів чи роси на стеблах, листках, стручках ріпаку розвиватимуться фомоз, несправжня борошниста роса, сіра гниль, які обумовлюють формування щуплого насіння з низькими посівними і технічними якостями. Інфікування стручків альтернаріозом викликатиме передчасне дозрівання ріпаку, яке проявляється у формуванні недорозвиненого насіння і розтріскуванні стручків. Не варто забувати про капустяну білокрилу, яка активно заселяє капустяні культури в останні кілька років. Личинки цього шкідника живляться соком рослини, а своїми солодкими виділеннями провокують розмноження сажистих грибів на листі, які є шкідливішими від самої білокрилки. Крім того, ці комахи переносять вірусні хвороби на всіх стадіях свого розвитку.

В посівах цукрових буряків шкодитимуть бурякова мінуюча муха, личинки якої після відродження вгризаються в листок і живляться його паренхімою, внаслідок чого утворюється міна у вигляді світлої плями. Осередково фітосанітарне значення матимуть звичайний і сірий бурякові довгоносики, бурякові блішки, крихітка, щитоноски, дротяники і несправжні дротяники, гусінь підгризаючихі листогризучих совок. За підвищеної вологості та достатньої кількості тепла шкодитиме бурякова листкова попелиця, завдяки якій збільшується ймовірність ураження посівів вірусними хворобами. За дощової і прохолодної погоди центральні листки розетки буряків уражуватиме пероноспороз, на гібридах іноземної селекції проявиться альтернаріоз. При випаданні рясної ранкової роси, температури близько 20ºС, періодичних дощів і відносної вологості повітря понад 80% розвиватиметься церкоспороз.

У посівах соняшнику, здебільшого пізніх строків сівби, в червні шкодитимуть сірий буряковий довгоносик, подекуди оленка волохата. За теплої й вологої погодипосіви культури, з країв полів чи суцільно, заселятиме геліхризова попелиця. За посушливих погодних умов можливе масове розмноження трипсів, за помірно-вологих – клопів, листогризучих і підгризаючих совок. За високої вологості повітря та рясних опадів збудники білоїі сірої гнилей, фомозу, несправжньої борошнистої роси інфікуватимутьлистя, стебла, корені соняшнику. При підвищеній температурі і вологості повітря можливе осередкове поширення фомопсису, за дефіциту вологи – іржі.

У 2019 році склалися сприятливі умови для масового льоту метеликів сонцевика будякового, або чортополохівки (Vanessa cardui). Для харчування гусінь вибирає переважно різні бур’яни родини айстрових, проте в особливо спекотну погоду завдає шкоди посівам соняшнику, сої, кукурудзи, хмелю, рицини, а також помідорам, баклажанам, баштанним культурам.

На посівах льону живитимуться льонові блішки, плодожерка, совки (гамма, люцернова), під час бутонізації – цвітіння – льоновий трипс. Тепла погода і періодичне випадання опадів дощу сприятимуть захворюванню рослин льону на антракноз, фузаріоз, інші інфекції.

При встановленні сухої і спекотної погоди (t° вище 26°С, вологість 58-75%) ймовірний прискорений розвиток усіх фаз колорадського жука, що сприятиме зростанню його шкідливості у посівах картоплі та інших пасльонових культур. За відносної вологості повітря понад 87% та оптимальної температури 20…25°С рослини пасльонових інфікуватимуть альтернаріоз, фітофтороз.

Помірна вологість та температура повітря 20…26°С сприятимуть розвитку і шкідливості на рослинах капусти гусені біланів, молі, совок. Ранні та середньостиглі сорти заселятимуть капустяна попелиця, блішки, личинки капустяної мухи, осередково бариди, клопи, прихованохоботники.

Рослинам цибулі суттєвої шкоди завдаватимуть личинки цибулевої мухи, прихованохоботник, за посушливих умов ймовірний інтенсивний розвиток тютюнового трипса. Підвищена вологість повітря понад 87% та оптимальна температура 20…25°С обумовлять повсюдний розвиток пероноспорозу.

Кабачки, огірки, інші гарбузовікультури пошкоджуватимуть баштанна попелиця, тютюновий трипс, павутинний кліщ. З хвороб проявлятимуться пероноспороз, бактеріози, антракноз, борошниста роса.

Розвиток і поширення усіх шкідників та хвороб найбільше залежать від погодно-кліматичних умов вегетації, запасів інфекції в грунті та догляду за культурами під час вирощування. Гарних врожаїв усім, хто працює на землі!

Вега Світлана, державний фітосанітарний  інспектор управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

item
item
item
item
item
item
item
item
item
item
item

Шлях переселенця

Для прийому дзвінків щодо переїзду жителів АР Крим та південно-східних областей України на Львівщину працює «гаряча» телефонна лінія

0-800-501-727 Жовківська райдержадміністрація (252) 21-432 Гаряча лінія з питань надання субсидій
на житлово-комунальні послуги
(252) 61-419
Як отримати житлові субсидії?

Гаряча лінія та електронна пошта для звернень громадян

(також для повідомлення
про будь-які підозрілі дії осіб, загострення ситуації,
скоєння правопорушень.)

(252) 21 432 (252) 22 485