
Захворюваність на кір в Україні набирає ненормальних масштабів. Вакцинація від цієї хвороби – найефективніший спосіб вберегтися.
Ліків від кору не існує. Але можна запобігти захворюванню за допомогою профілактичного щеплення.
У МОЗ роз'яснили: вакцинація від кору входить до Календаря профілактичних щеплень. У 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.
Вакцинація дорослих
Проти кору, краснухи та паротиту треба вакцинуватись, якщо доросла людина ніколи не робила щеплення від цих хвороб, і немає медичних даних про імунізацію. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи і паротиту можна за допомогою лабораторних аналізів. Перед вакцинацією лікар направить здати аналізи (на виявлення IgG до вірусу або інші) – це швидкий та простий спосіб з’ясувати, потрібна вакцинація чи ні.
Невакцинованим дорослим слід ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту – і другу дозу через місяць.
Влітку 2018 року Міністерство охорони здоров'я України оголосило про безкоштовну вакцинацію дорослих у групі підвищеного ризику: військових, бійців ООС, студентів, а також освітян та медиків.
Вікових обмежень щодо вакцинації проти кору нема, і у світі верхня вікова межа не встановлена, хоча окремі накази в Україні радять вакцинуватись до 30 років.
Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий.За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується.Це такі випадки:
-Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
-Серйозна алергічна реакція(анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
-Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися(наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
-Вагітність.Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.
Якщо протипоказання до вакцинації тимчасове – до двох тижнів – дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін може визначити тільки імунологічна комісія.
Світова статистика вакцинації від кору й Україна
У МОЗ констатують: щеплення проти кору проводять уже понад 50 років. За ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ.
Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.
Джерело:https://24tv.ua/health/yak_vberegtisya_vid_koru_vse_pro_vaktsinatsiyu_n1059636